راهنمای خرید حافظه رم ؛ بهترین نکات پیش از خرید

رم (Random Access Memory)  حافظه کوتاه مدت، با قابلیت خواندن و نوشتن در رایانه است که به آن حافظه دسترسی تصادفی هم می گویند. وظیفه رم ذخیره موقت اطلاعات است بنابراین با هر بار خاموش و روش کردن کامیپوتر اطلاعات درون آن پاک می شود. رم تاثیر زیادی بر کارایی و سرعت کامپیوتر دارد. در ادامه قصد داریم به بررسی تفاوت رم ها ( ddr2 , ddr3 , ddr4) بپردازیم.

انواع رم ها

انواع رم ها

SD RAM ( Synchronous Dynamic RAM)

یک نوع حافظه پویا است که وظیفه تبادل اطلاعات بین پردازنده را به صورت همزمان با استفاده از ساعت سیتم یا کلاک انجام می دهد. ماژول های این نوع رم دارای پهنای باند 64 بیتی هستند. این رم ها در سیستم هایی که از پردازنده هایPII ، PIII و PIVاستفاده می کنند به کار گرفته می شود. در این تکنولوژی در هر کلاک پالس یک بیت منقل می شود.

DDR RAM (Double Data Rate)

تکنولوژی DDR تحول بزرگی در حوزه کامپیوتر به وجود آورد و باعث افزایش سرعت چشمگیر در عملکرد سیستم های کامپیوتری شد. همانطور که از نام این تکنولوژی مشخص است، این رم ها قابلیت انتقال دو برابر داده را دارند، یعنی در هر کلاک پالس 2 بیت داده را منتقل می کنند. این در حالی است که SD RAM ها فقط یک بیت را در هر کلاک پالس منتقل می کردند.

رم های DDR انواع مختلفی دارند که در این مقاله به مقایسه آنها خواهیم پرداخت. رم های DDR1 و DDR2 تقریبا منسوخ شده اند، به همین دلیل مهمترین بخش مقایسه ما روی رم های DDR4 و DDR3 خواهد بود.

تفاوت رم ها : مقایسه  DDR2 و DDR3

تفاوت رم ها : مقایسه DDR2 و DDR3

ظاهر

تفاوت اول در ظاهر است. محل شکاف رم های DDR2  و رم های DDR3 تفاوت دارد.

سرعت

این دو نوع رم ها تکنولوژی مشابهی دارند. DDR2 دارای 4 انتقال دهنده داده در هر کلاک هست در حالی که DDR3 دارای 8 انتقال دهنده می باشد. با این تفاسیر می توان گفت سرعت انتقال در DDR2 چیزی حدود 3200 مگابایت در ثانیه است در حالی که DDR3 دارای نرخ انتقال 6400 مگابایت در ثانیه می باشد. پس از نظر سرعت به وضوح DDR3 خیلی بهتر از DDR2 است.

ولتاژ

رم های DDR2 از ولتاژ 1.8 استفاده می کنند، در حالی که رم های DDR3 از ولتاژ 1.5 بهره می برند. بنابراین رم های DDR3 انرژی کمتری مصرف می کنند.

تاخیر

 رم‌های DDR3نسبت به انواع DDR2دارای دوره تأخیر پاسخ دهی بیشتری هستند.

تفاوت رم ها : مقایسه DDR3 و DDR4

تفاوت رم ها : مقایسه DDR3 و DDR4

تفاوت ظاهری

مشخص ترین تفاوت ظاهری در رم ها DDR2, DDR3 و DDR4 ، محل شکاف بین پین ها است که به راحتی قابل مشاهده می باشد. همچنین کانکتورهای رم های سری 4 با رم های سری 3 متفاوت است. رم های DDR4 دارای 288 پین هستند در حالی که DDR3 تنها 240 پین دارد. از نظر ابعاد هم رم های سری 4 از رم های سری 3 بزرگتر هستند.

تراکم و ظرفیت بالاتر

تراکم رم های DDR4 از رم های DDR3 بهتر است. تکنولوژی پیشرفته رم های DDR4 به سازندگان اجازه ساخت استیک های 4 تا 16 گیگابایت را می دهد، در حالی که ظرفیت رم های DDR3 512 مگابایت تا 8 گیگا بایت است.

مادربرهای سازگار با رم های DDR4 از 4رم DDR4 با ظرفیت 16 گیگابایت و در مجموع 64 گیگابایت پشتیبانی می کند ولی مادربردهای نسل های قبلی که با DDR3 سازگار هستند 32 گیگ پشتیبانی می کنند.

 درحال حاظر حداکثر رم DDR3 که یک مادربرد می تواند پشتیبانی کند 128 گیگابایت است. در حالی که این عدد برای رم های DDR4 512 گیگابایت می باشد.

سرعت باس

محدوده تبادل اطلاعات در DDR3 حدود 800 تا 2133 مگاهرتز است در حالی که رم های DDR4 سرعت بسیار بالاتری نسبت به بهترین نوع رم های DDR3 دارند. در حال حاظر این سرعت برای رم های DDR4 بیش از 4266 مگاهرتز است.

مصرف انرژی

ولتاژ رم های DDR3 1.5 و 1.65 ولت است. این ولتاژ برای رم های DDR4 عدد 1.2 را نشان می دهد.

سرعت خواندن

DDR4 پهنای باند بسیار بالاتری نسبت به DDR3 دارد. رم های DDR3 در فرکاناس های بالاتر از 2400 مگاهرتز به مشکل برمی خورند.، اما در رم های DDR4 قابلیت کار با سرعت بسیار بالا در فرکانس 3200 مگاهرتز را دارند.

سرعت نوشتن

رم های  DDR3 قابلیت کار با سرعت 2400 مگاهرتز را دارند ولی رم های DDR4 تا سرعت 3600 مگاهرتز نیز کار می کنند.

      تاخیر

عملکرد رم های DDR4 و DDR3 از نظر تاخیر تقربا مشابه هم است.

هزینه

قطعا هر چه کیفیت، سرعت، عملکرد و تکنولوژی ساخت بالاتر برود قیمت نیز سیر صعودی خواهد داشت. رم های DDR4 بسیار گران تر از رم های DDR3 هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه