Laptop vs. Desktop فروشگاه اینترنتی ژینو کالا

بسیاری از افراد هنگام خرید لپ تاپ یا کامپیوتر، به این مسئله مهم توجه نمی کنند که کدامیک از این دو مورد برای نیاز آنها مناسب است، بنابراین بعد از خرید با مشکلاتی مواجه می شوند. ما در این مقاله به مقایسه کامپیوتر و لپ تاپ پرداخته ایم. در این مطلب به بررسی نقاط ضعف و قوت و مقایسه کامپیوتر و لپ تاپ پرداخته شده است، تا به این نتیجه برسیم که کدام یک از این دو برایتان مناسب می باشد.

مقایسه کامپیوتر و لپ تاپ

مهمترین مواردی که در مقایسه کامپیوتر و لپ تاپ به آن می پردازیم عبارتند از:

 • قدرت سخت‌افزاری
 • نمایشگر
 • سهولت استفاده
 • قابلیت ارتقا و تعمیر
 • قیمت

مهمترین بخش در این مقایسه، قدرت سخت افزارهای استفاده شده در کامپیوتر و لپ تاپ می باشد. در بررسی سخت افزاری به مواردی مانند اندازه، امکان حمل، عمر مفید و… خواهیم پرداخت.

قدرت سخت افزاری

hardware فروشگاه اینترنتی ژینو کالا

به تازگی شرکت معروف انویدیا ، کارت گرافیک سری RTX را در جریان مراسم CES 2019 معرفی کرده است که از قدرت بسیار بالایی برخوردار بوده، تا حدی که فاصله بین کارت گرافیک های پی سی و لپ تاپ را به حداقل رسانده است.

اما در اکثر موارد قدرت کارت گرافیک های کامپیوتر از لپ تاپ بیشتر بوده، و در این مقایسه می توان این نتیجه را گرفت که قدرت پردازش گرافیکی کامپیوتر از لپ تاپ بیشتر است. البته این تفاوت تا حدی نیست که تاثیر زیادی در انتخاب بین این دو بگذارد، و بیشتر برای افرادی مهم است که قصد استفاده از بازی های بسیار سنگین را دارند.

و‎احد پردازشگر مرکزی (CPU)

در بررسی پردازنده، کامپیوترها قدرت بیشتری دارند، تا جایی که قوی ترین پردازنده موجود برای کامپیوترها، چندین برابر قوی تر از پردازنده های لپ تاپ هستند. این تفاوت در فرکانس و قدرت تولیدی نیز برای کامپیوترها بیشتر از لپ تاپ ها است.

 شرکت های تولید کننده لپ تاپ برای افزایش طول عمر قطعات و مصرف انرژی کمتر  باتری ، فرکانس قطعات لپ تاپ را کاهش می دهند؛ در نتیجه مدت زمان استفاده از لپ تاپ بیشتر می شود. امروزه پردازنده های قدرتمند لپ تاپ ها، برای اکثر نیازهای کاربران مناسب می باشند، اما اگر هدف شما انجام بازی های با کیفیت بسیار بالاست، پردازنده کامپیوترها قدرت بیشتری برای شما تولید می کنند.

حافظه‌ رم (RAM) و حافظه‌ ذخیره سازی (HDD و SSD)

در مقایسه کامپیوتر و لپ تاپ در بخش حافظه رم و حافظه ذخیره سازی نیز تفاوت چشمگیری بین کامپیوتر و لپ تاپ وجود ندارد. یعنی تفاوت ها در حدی نیست که در کارهای روزمره حس شود. خبر خوب این است که برای افزایش سرعت کامپیوتر و لپ تاپ، کاربران می توانند حافظه پر سرعت SSD را به سیستم خود اضافه کرده و از سرعت بالای آن بهمره مند شوند.

نمایشگر

امروزه نمایشگرهای کامپیوتر و لپ تاپ از تنوع بسیار خوبی برخودار است. با فراگیر شدن نمایشگرهای 4K، استاندارد دسته بندی وضوح تصویر همچنان فول اچ دی می باشد، در حالی که اصلی ترین عامل در نوع پنل صفحه نمایش (IPS,TFT و …)، اندازه و نرخ تازه سازی تصویر یا همان نرخ رفرش است.

در حال حاضر نمایشگرهای موجود در لپ تاپ ها و کامپیوتر ها از پنل هایی استفاده می کنند که از هر دو نوع وضوح تصویر، یعنی فول اچ دی و 4K  پشتیبانی می کنند. تنها تفاوتی که در نمایشگر لپ تاپ و کامپیوتر وجود دارد، اندازه صفحه نمایش می باشد. بزرگترین نمایشگر موجود برای کامپیوترها به 50 اینچ هم می رسد، در حالی که برای لپ تاپ ها بزرگترین صفحه نمایش استفاده شده 19 اینچ است، که برتری کامپیوترها را در این زمینه نشان می دهد.

سهولت استفاده

در این زمینه لپ تاپ ها بسیار بهتر از کامپیوترها هستند. کامپیوترها به دلیل ثابت بودن در یک مکان مشخص، شما را خانه نشین می کنند، درحالی که لپ تاپ ها به جهت وزن و اندازه کم می توانند همیشه در کنار شما باشند.

حتی لپ تاپ هایی وجود دارند که قابلیت جدا کردن نمایشگر از صفحه کلید را دارند و مانند یک تبلت استفاده می شوند. یکی از بزرگترین مزیت های لپ تاپ نسبت به کامپیوتر اندازه کوچک آن است که فضای کمتری را نسبت به کامپیوتر اشغال می کند و حداکثر نیاز به دو کابل برای کار کردن دارد.

قابلیت ارتقا و تعمیر

در این زمینه از مقایسه کامپیوتر و لپ تاپ، بازهم کامپیوترها بهتر از لپ تاپ ها هستند. قابلیت ارتقا و تعمیر قطعات در کامپیوتر بدون هیچ مشکلی، حتی توسط کابران عادی انجام می شود. اما تعمیر یا ارتقاء لپ تاپ نیاز به یک فرد متخصص دارد. همچنین لازم به ذکر است که تنها قطعه قابل ارتقا در لپ تاپ رم می باشد.

قیمت

price فروشگاه اینترنتی ژینو کالا

برای خرید لپ تاپ هایی با قیمت پایین گزینه های زیادی در دسترس خریدار است که بسته به نیاز خود می تواند یکی از آنها را انتخب کند و بعد از خرید، نیاز به لوازم جانبی خاصی ندارد. اما کامپیوترها متفاوت هستند.

بعد از خرید کامپیوتر، شما نیاز به خرید لوازم جانبی زیادی مانند، ماوس، صفحه کلید، مانیتور، میز و صندلی و … دارید که هزینه تمام شده آن را بسیار بالاتر از هزینه اولیه می رساند. اما اگر به سراغ کامپیوترهایی با سیستم و قدرت بالاتر بروید، خرید کامپیوتر به صرفه تر از لپ تاپ است، چرا که کیفیت آن بالاتر از لپ تاپ هم رده خود می باشد. برای کاهش هزینه ها بهتر است سری به مقاله ی راهنمای خرید لپ تاپ استوک در ایران بزنید.

نتیجه گیری از مقایسه کامپیوتر و لپ تاپ

lapvspc فروشگاه اینترنتی ژینو کالا

با نتیجه گیری از مواردی که بررسی شد، اگر هدف شما صرفا بازی کردن باشد، قطعا کامپیوترها گزینه مناسبی هستند، چرا که هم سیستم خنک کننده بهتری دارند و هم طول عمرشان بیشتر از لپ تاپ است. همچنین برای افرادی که نیاز ندارند سیتمشان همیشه در کنارشان باشد نیز کامپیوتر انتخاب بهتری است.

اما اگر نیاز به دسترسی دائمی به سیستم دارید و کارتان وابسته به آن است، به دلیل اندازه کوچک و قابلیت حمل، قطعا لپ تاپ گزینه مناسبی است. همچنین برای افزایش سرعت لپ تاپ خود می توانید یک حافظه SSD پر سرعت به آن اضافه کرده و از مزایای آن استفاده کنید.

نقات قوت لپ‌ تاپ‌ نسبت به کامپیوتر

 • نیاز به فضای کمتر
 • اندازه و وزن کمتر و قابلیت حمل آسان
 • مصرف انرژی کمتر از باتری به دلیل استفاده از قطعات با فرکانس پایین تر

نقاط قوت کامپیوتر نسبت به لپ‌ تاپ‌

 • قدرت گرافیکی و قدرت پردازشی بیشتر
 • ارتقا و تعمیر آسان
 • خنک کنندگی بهتر و طول عمر بیشتر
 • قابلیت استفاده از نمایشگرهای بسیار بزرگ

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه